Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
GWARANCJA WYSYŁKI PRZED ŚWIĘTAMI 🎄
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

ZADBAJ O SWÓJ WIZERUNEK – DOBRE WRAŻENIE ROBI SIĘ TYLKO RAZ!

2021-06-04
ZADBAJ O SWÓJ WIZERUNEK – DOBRE WRAŻENIE ROBI SIĘ TYLKO RAZ!



Pierwsze wrażenie to efekt, wywoływany u innych osób, podczas bezpośredniego kontaktu. Następstwem pierwszego wrażenia może być opinia dotycząca naszej osoby, którą podświadomie lub nie, wyrabia sobie otoczenie. Wpływ na ową opinię najczęściej ma wizerunek zewnętrzny, czyli nic innego jak wygląd. Oczywiście nie bez znaczenia pozostaje ton głosu, gestykulacja czy sposób mówienia, ale to właśnie prezencja zewnętrzna odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu wizerunku, który jest szczególnie ważny podczas rozmów kwalifikacyjnych, egzaminów ustnych czy spotkań z kontrahentami.





Magia kolorów



Jednym z czynników, który ma olbrzymi wpływ na wizerunek zewnętrzny, są kolory. Osoby wybierające stonowane, neutralne, klasyczne barwy utożsamiane są z cechami, takimi jak profesjonalizm, opanowanie, szeroko pojęte kompetencje czy inteligencja. Mężczyźni noszący na co dzień biały, granatowy, szary, brązowy czy czarny kolor, uważani są za pewnych siebie – co ma szczególne znaczenie w pracy lub podczas służbowych spotkań z klientami, współpracownikami i przełożonymi. W garderobie osoby, która zwraca uwagę na własny wizerunek, nie może zabraknąć klasycznej białej koszuli i eleganckiego granatowego garnituru.





Umiar i konsekwencja



Wiele kontrowersji budzą wzory w formalnych czy biznesowych stylizacjach. Warto w tym miejscu podkreślić, że wzorzyste ubrania są mniej oficjalne od gładkich fasonów, w stonowanych barwach. Oczywiście wizytowy dress code i w tym przypadku zachowują pewnego rodzaju elastyczność – akceptowane są mikrowzory, subtelne printy np. w kratę czy prążek, ale należy do nich podchodzić z umiarem i ostrożnością. Do wzorzystego garnituru lepiej pasuje gładka koszula i podobnie na odwrót – marynarkę i spodnie w jednolitym wydaniu można ożywić koszulą w delikatny deseń.





Prostota fasonów



Kiedy zależy nam, na wywarciu dobrego pierwszego wrażenia zdecydowanie powinniśmy wybierać ubrania, o prostych krojach, które trafnie wpisują się w klimat klasycznej elegancji. Zamiast sportowych fasonów – T-shirtów, bluz czy koszulek polo, lepszą opcją będą tradycyjne koszule z kołnierzykiem czy kaszmirowe swetry z golfem, które można założyć pod spód marynarki lub kamizelki. Na dół stylizacji sprawdzą się z kolei szykowne spodnie z materiału, z nogawką zaprasowaną w kant. Całość powinna być spójna, eklektyczna i wysmakowana.





Efekt dodatków



Dopełnieniem każdej stylizacji są akcesoria. W przypadku stylizacji na ważne wydarzenia – biznesowe spotkania, egzaminy czy rozmowy kwalifikacyjne, dodatki podobnie jak inne części garderoby powinny być eleganckie i stylowe. Warto pamiętać, że im prostsza forma, tym lepiej. Akcesoria można podzielić na kilka grup, które w zależności od koloru czy fasonu ubrań, powinny wzmacniać klasyczny styl outfitu:



Buty.



Sznurowane, obowiązkowo czyste i wypastowane. W kolorze dopasowanym do spodni i skarpet. Za najbardziej eleganckie uważa się buty z zamkniętą przyszwą, w neutralnym, ciemnym odcieniu, z lakierowanej lub matowej, licowej skóry.



Pasek.



Skórzany, z prostą klamrą, wykonany z naturalnej lub ekologicznej skóry. Kolor paska warto dobrać do innych skórzanych elementów zestawu np. butów lub bransolety zegarka.



Skarpety.



Modele jednolite są bardziej eleganckie od skarpet we wzory, choć odrobina nonszalancji, może być w tym przypadku mile widziana. Skarpety z zabawnym nadrukiem, nawiązującym do wykonywanego zawodu, zainteresowań czy pasji, będą przysłowiowym „puszczeniem oka” w kierunku klasycznej elegancji.



Krawat/mucha.



Doskonałym uzupełnieniem stylizacji z koszulą w roli głównej jest krawat lub mucha. Niezależnie od rodzaju wybranego dodatku, osoba nosząca stylowe akcesoria utożsamiana jest wyłącznie z pozytywnymi cechami charakteru. Dobrze jest jednak pamiętać, o prawidłowym zawiązaniu krawata (lub muchy), dopasowaniu koloru do innych części stylizacji i zasadzie – mniej znaczy lepiej. Jeśli marynarka ma brustaszę i butonierkę, nie można zapomnieć również o poszetce i pinie – ozdobie, którą wkłada się w klapę.









Fryzura, zarost, okulary



Na pierwsze wrażenie ma wpływ nie tylko to, co ma się na sobie, ale i to, jak się człowiek prezentuje – czy jego twarz jest zadbana, a włosy i zarost schludne. W tym aspekcie w dalszym ciągu dominuje ostrożność – fryzura, zarówno ta na głowie, jak i na twarzy powinna być kompletnym dopełnieniem wypielęgnowanej cery. W tym miejscu warto również zwrócić uwagę na okulary – modele korekcyjne muszą mieć raczej opływowy, kształt – prostokątne lub kwadratowe oprawki, mogą bowiem sprawiać wrażenie nadmiernej surowości. Podobnie jest z okularami przeciwsłonecznymi, które należy zdejmować zawsze wtedy, gdy prowadzi się z kimś konwersację.


Zapach



Większość zadbanych osób, które zwracają uwagę na wizerunek, ma swój ulubiony zapach. Kwestia dominujący nut aromatycznych jest sprawą subiektywną, zaleca się jednak dużą powściągliwość w ilości użytego zapachu. Perfumy nie powinny przytłaczać, dominować i nadmiernie rozpraszać uwagi rozmówców.


Biżuteria



Miłośnicy biżuterii, którzy świadomie kształtują swój wizerunek, wybierają ozdoby biżuteryjne o opływowych kształtach, które ładnie komponują się z innymi elementami stylizacji. Szczególną uwagę, warto zwrócić na spinki do mankietów, z uwagi na fakt, że tego typu koszule są najchętniej wybierane na bazę stylizacji wizytowych. Eleganckie spinki mają raczej proste, klasyczne kształty i wykonane są ze szlachetnych surowców np. srebra, złota lub platyny.


Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixel