Jak napisać mowę ślubną
2023-04-04
W ostatnich latach wiele par decyduje się na wprowadzenie zachodnich tradycji do naszej kultury. Od miejsca, w którym odbywa się ceremonia, przez spektakularne dekoracje, po przemowy i zabawy. W dzisiejszych czasach śluby i wesela odzwierciedlają charakter nowożeńców. Wiele par poszukuje coraz bardziej kreatywnych i niekonwencjonalnych sposobów na wyrażenie swojej miłości w dniu ślubu. Świetnym rozwiązaniem są mowy ślubne. W ostatnich latach widzimy znaczny wzrost tego ślubnego trendu. Mowy ślubne stają się integralną częścią ślubów w Polsce. W mowach ślubnych cała uwaga skupia się na wyrażeniu uczuć i sentymentów wobec nowożeńców. Ponadto przemowy są coraz bardziej spontaniczne, przemawiający opowiadają anegdoty dotyczące nowożeńców, aby stworzyć przyjemną atmosferę podczas uroczystości. Jak napisać mowę ślubną? Co w niej zawrzeć? Jak się przygotować do przemowy? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki poradnik, jak sprawić, aby mowa ślubna była perfekcyjna.
Przemówienie Pana Młodego
Ludzie kochają nostalgię i chcą posłuchać dobrych historii. Odkurz wspomnienia i zbierz informacje, które przydadzą się w przemówieniu. Będziesz mówił o swojej ukochanej, więc na pewno masz mnóstwo zabawnych i rozczulających historii. Są szanse, że jeśli Ciebie rozśmieszy któreś ze wspomnień, rozśmieszy także gości. Ludzie lubią autentyczne historie oraz osobiste anegdoty z humorem, więc nie sprawdzaj w Internecie gotowej przemowy. W przemówieniu możesz opowiedzieć o historii Waszego związku, jak i gdzie się poznaliście, co Cię zauroczyło w partnerce, co w niech kochasz, a czego nie znosisz (oczywiście z humorem).
Ile powinno trwać dobre przemówienie?
Dobre przemówienie to około 75 % humoru i 25% szczerości i emocji. Perfekcyjna mowa sprawi, że goście najpierw uronią łzę ze śmiechu, a później ze wzruszenia. Przemówienie na ślubie jest świetną okazją do opowiedzenia fantastycznych historii, ale staraj się je zawęzić. Przemowa powinna trwać od 6 do 8 minut czyli maksymalnie około 1000-1200 słów.
Teściowie
W przemowie możesz przypomnieć, że wesela zbliżają dwie rodziny. Jeśli masz dobre relacje z teściem i teściową nie krępuj się podzielić anegdotami na ich temat. Co myślałeś gdy spotkałeś ich po raz pierwszy? Nie byli przekonani do Ciebie, ale zmienili zdanie i teraz się z tego śmiejecie? Może to być doskonała anegdota.
Podziękowanie
Miło jest dziękować cioci, że przyleciała na Twój ślub, ale upewnij się, że nie pomijasz kogoś z rodziny, kto także przebył długą drogę, aby być z Wami. Przemówienie to wspaniały moment aby podziękować rodzicom za ich wsparcie i zaangażowanie w uroczystość.
Praktyka
Jeśli masz spisaną na kartce ślubną przemowę to pamiętaj o tym, że będziesz musiał wygłosić ją na głos, na oczach rodziny i przyjaciół. Kluczem do tego, aby się nie stresować podczas przemowy, będzie praktyka. Przeczytaj swoją przemowę na głos, sprawdź czy coś nie jest totalnym łamańcem językowym i nie sprawia Ci problemu. Przed ślubem poćwicz swoją przemowę. Nie musisz umieć jej na pamięć, możesz korzystać z notatek, ale ważne abyś wiedział co chcesz powiedzieć i starał się utrzymywać kontakt wzrokowy.
Era Internetu
Ktoś nie może być z Wami podczas tego wyjątkowego dnia? W dzisiejszych czasach to żaden problem, za pomocą Internetu połączycie się na wideo czacie. Osoba która nie mogła na przykład przylecieć na Wasz ślub będzie wdzięczna, za możliwość wysłuchania przemówienia, czy uczestniczenia w ceremonii.
Oddaj cześć
Jeśli odszedł z rodziny ktoś Ci bliski o kim chcesz wspomnieć w przemówieniu zrób to w prosty sposób, ale nie popadaj w melancholię. Może: „Moja kochana Babcia, która była nauczycielką już narzekałaby, że moja przemowa jest zbyt długa i nudna, a do tego popełniłem kilka językowych błędów. Wznieśmy toast jej ulubionym napojem”. Następnie powróć do swojego przemówienia.
Prezentuj się doskonale
Pamiętaj, że ubiór jest bardzo ważnym elementem tej uroczystości. Na pewno spędziłeś godziny w przymierzalniach aby znaleźć idealnie dopasowany garnitur. Staraj się więc prezentować doskonale. Wstając do przemowy zapnij odpowiedni guzik marynarki, by wyglądać doskonale. Podczas przemowy nie poprawiaj nerwowo muszki czy krawata, zbytnio nie gestykuluj, lecz stój wyprostowany i utrzymuj kontakt wzrokowy z gośćmi. Pamiętaj, że im lepiej będziesz przygotowany, tym mniej będziesz się denerwować.
To Twój dzień
Nie stresuj się. Powitaj wszystkich gości z uśmiechem i nie myśl o swojej mowie. Podczas przemówienia mów wolniej niż w normalnej rozmowie, aby każdy Cię usłyszał i zrozumiał. Wybierz kilka osób, które kochasz i którym ufasz i z nimi utrzymuj kontakt wzrokowy podczas przemówienia. To sprawi, że nie będziesz się rozpraszać i stresować. Pamiętaj, że wszyscy są po twojej stronie, więc nie poniesiesz porażki. Ciesz się tym dniem!
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2023