JAK WYBRAĆ IDEALNY MĘSKI PŁASZCZ?
Płaszcz to jeden z najbardziej uniwersalnych fasonów, które sprawdzają się na różne pory roku – wiosnę, jesień czy zimę i doskonale komponują się z innymi elementami garderoby. Praktyczne okrycie wierzchnie fantastycznie wygląda zarówno w wydaniu casualowym, jak i wizytowym. Męskie płaszcze zachwycają różnorodnością krojów, kolorów, wzorów, a także rodzajów materiałów, z których okrycia są wykonane. Na wiosnę lepszy jest model z lekkiej tkaniny, w jasnym kolorze, a w klimat sezonu jesienno-zimowego wpisze się fason z ciepłej wełny, w stonowanym ciemnym odcieniu np. czarnym.
Płaszcz na wiosnę
Model na cieplejsze dni nie może być wykonany z grubych materiałów – znacznie lepszy na sezon wiosenny będzie fason z przewiewnej bawełny czy wytrzymałego poliestru. Płaszcz bez podszewki, w jasnym kolorze, który pasuje do innych części garderoby, skutecznie zaakcentuje wyjątkową porę roku. Wiosną chętniej sięga się po barwy z neutralnej palety np. beż. Do jasnego okrycia wierzchniego można dobrać stylowe akcesoria – wzorzysty szal czy modną torbę listonoszkę.
Model jesienno-zimowy
Okrycie wierzchnie na jesień i zimę powinno przede wszystkim zapewniać komfort termiczny i chronić przed przemoczeniem czy przewianiem. Płaszcz z naturalnej wełny, z podszewką, w ciemnym kolorze, zapinany na rząd guzików lub suwak będzie odpowiednim dopełnieniem jesienno-zimowego zestawu.
Fason
Męskie płaszcze można podzielić na cztery grupy:
• Jednorzędowe.
Modele zapinane na jeden rząd guzików lub suwak optycznie wysmuklają sylwetkę. To uniwersalna i ponadczasowa opcja, która przypadnie do gustu wszystkim osobom, które cenią wygodę noszenia i aktualne trendy.
• Dwurzędowe.
Płaszcz zapinany na dwa rzędy guzików prezentuje się szykownie i elegancko – taki model doskonale komponuje się z marynarką dwurzędową lub kaszmirowym swetrem z golfem.
• Krótkie.
Okrycie o krótkim kroju – sięgającym pasa to dobre dopełnienie outfitu dedykowanego na cieplejsze miesiące. Pod spód krótkiego płaszcza nie należy zakładać marynarki – taki fason lepiej wpisuje się w casualowe lub pół-formalne stylizacje.
• Długie.
Model sięgający kostek wspaniale wygląda w otoczeniu eleganckiej marynarki i spodni z nogawką w kant. Długi płaszcz spodoba się mężczyznom, którzy dobrze czują się w tradycyjnych fasonach.
Kolor i wzór
Wybór pomiędzy gładkim płaszczem a tym wykonanym ze wzorzystej tkaniny nigdy nie jest prosty. Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w dwa modele – jednolity i ten, na których dominują wyraziste printy np. w kratę. Gładki płaszcz w hierarchii formalności zajmuje wyższą pozycję od fasonu wzorzystego. Zarówno jedno, jak i drugie okrycie doskonale łączy się z innymi częściami zestawu.
Materiał
Kluczowe znaczenie podczas wyboru okrycia wierzchniego – czy to na jesień, czy na wiosnę, ma rodzaj materiału, z którego ubranie jest uszyte. Płaszcz powinien być odporny i wytrzymały – dobrze, aby zapewniał komfort termiczny, a do tego był przewiewny i lekki. Tkanina nie może ulegać nadmiernym zmechaceniom. Dobry jakościowo płaszcz powinien przez dłuższy czas zachowywać fason i intensywny kolor – materiał łatwy w pielęgnacji, umożliwi zachowanie okrycia w nienagannym stanie.
Inne elementy
Męskie płaszcze różnią się detalami:
• Kieszenie.
Dobrze, aby okrycie miało pojemne kieszenie, w których można ogrzać dłonie. Mile widziane są również kieszenie wewnętrzne – umożliwiają przechowywanie drobnych rzeczy osobistych.
• Pasek.
Model z paskiem to dobry wybór dla osób o pełnej budowie ciała – wizualne podzielenie sylwetki na pół, przynosi bowiem spektakularne efekty i optycznie wysmukla tułów.
• Podszewka.
Płaszcz z podszewką lepiej układa się na sylwetce, dzięki czemu całość wygląda schludnie i estetycznie.
Jak dopasować płaszcz do sylwetki?
Umiejętne dopasowanie okrycia do rodzaju sylwetki to połowa sukcesu udanej stylizacji. Osoba o mocnej, przysadzistej budowie ciała powinna wybrać płaszcz jednorzędowy, w gładkim kolorze o długości sięgającej za pośladki. Wysocy mężczyźni lepiej prezentują się w dłuższych okryciach. Krótkie modele zaś zdecydowanie korzystniej wyglądają na osobach o drobnej posturze.
Jak dopasować płaszcz do okazji?
Okrycia wierzchnie podobnie jak inne elementy garderoby różnią się formalnością, którą determinuje między innymi krój, kolor czy jakość materiału. Najbardziej wizytowe płaszcze mają ciemny, stonowany odcień, prosty fason i wykonane są z dobrych gatunkowo włókien. Okrycia typowo casualowe są bardziej swobodne – często pojawiają się na nich wzory i zdobienia – hafty, przeszycia, guziki w kontrastującym kolorze.