Kup teraz i zapłać do 30 dni z PayPo
30 dni na zwrot
Darmowe zwroty w salonach
Znajdź sklep stacjonarny
Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

JAK NOSIĆ KOSZULĘ Z KRÓTKIM RĘKAWEM, ŻEBY NIE POPEŁNIĆ FAUX PAS?

2020-07-03
JAK NOSIĆ KOSZULĘ Z KRÓTKIM RĘKAWEM, ŻEBY NIE POPEŁNIĆ FAUX PAS?
Niektóre modele koszul zarezerwowane są wyłącznie na wizytowe okazje, podczas których obowiązuje formalny dress code. Do takich fasonów z pewnością można zaliczyć koszulę zapinaną na rząd guzików, przykrytych plisą, z łamanym kołnierzykiem i mankietami na spinki, w neutralnym odcieniu – białym lub kremowym. Nieco niższy stopień formalności ma koszula w ciemniejszym odcieniu z mankietami na guziki i kołnierzykiem typu kent. Za najmniej formalny uważa się model z krótkim rękawem – w tym przypadku rodzaj kołnierzyka ma drugorzędne znaczenie, gdyż sama długość rękawa stawia koszulę na ostatnim miejscu w hierarchii formalności.





Baza stylizacji


Do podstawowych elementów męskiej garderoby można zaliczyć między innymi klasyczny garnitur, casualowe spodnie jeansowe, bawełniany T-shirt i koszulę z kołnierzykiem. Wszystkie wymienione fasonu łączy jedno – można dzięki nim tworzyć stylizacje na różne okazje – codzienne, biznesowe czy wizytowe. Za najbardziej uniwersalny i praktyczny element bazowy w męskiej szafie uważa się koszulę. W zależności od modelu – a co za tym idzie rodzaju kołnierzyka, długości rękawów, kroju, koloru czy ewentualnego wzory, koszulę można założyć na popołudniowy spacer, spotkanie biznesowe czy romantyczną randkę. Męska koszula to ubranie kameleon – w otoczeniu marynarki i spodni z nogawką w kant staje się filarem stylizacji oficjalnej. W duecie z jeansami czy chinosami tworzy luźny, nieformalny look, dedykowany na co dzień.


Krótki rękaw


Model z krótki rękawem to dobra alternatywa dla T-shirta czy koszulki polo. Taką koszulę można założyć do jeansów, bawełnianych chinosów lub szortów. Z uwagi na długość rękawa, po model ten chętniej sięga się wiosną czy latem. Koszula o tym kroju zapewnia komfort termiczny, wygodę noszenia i dobrze akcentuje nieformalny codzienny look.





Kołnierzyk


Koszule z krótkim rękawem, dostępne są w wersji z kołnierzykiem typu kent lub button-down – to dwie najbardziej popularne opcje. Rodzaj kołnierzyka podobnie jak długość rękawa ma niebagatelny wpływ na formalność ubrania. Co ważne – do tego rodzaju koszuli nie powinno się nosić dodatków, takich jak krawat czy mucha, które ze swej natury przeznaczone są raczej do stylizacji wizytowych.


Fason


Krój koszuli ma bezpośredni wpływ na odczuwany komfort i wygodę noszenia. Fason koszuli należy dobrać do sylwetki, biorąc pod uwagę jej mocne i słabe strony:

• SLIM FIT.

Dobrze dopasowany krój, który idealnie przylega to sylwetki, akcentując jej specyfikę. Koszula wspaniale wygląda na dobrze zbudowanych mężczyznach. To jeden z najbardziej uniwersalnych modeli, który cieszy się niesłabnącą popularnością.

• REGULAR FIT.

Nieco luźniejszy krój, który daje więcej swobody. Koszula dedykowana jest dla tych osób, które nie czują się komfortowo w bardzo przylegających do sylwetki modelach. Fason REGULAR FIT powstał o mężczyznach o mocnej, przysadzistej budowie ciała.






Materiał


Najlepszym wyborem będzie koszula wykonana z naturalnych materiałów – w sezonie wiosenno-letnim sprawdzi się bawełna lub len, które skutecznie odprowadzają wilgoć i efektywnie wentylują powietrze, dzięki czemu skóra się nie poci. Koszula z bawełny lub lnu jest miękka w dotyku i nie powoduje podrażnień czy niepożądanych reakcji alergicznych. Bawełna szybko wysycha, jest przewiewna, lekka i hipoalergiczna – podobnie, jak len.


Kolor i wzór


Ogólna zasada wskazuje, iż bardziej wizytowe są kolory jasne, z neutralnej palety barw – biel, błękit, subtelny róż czy fiolet. Koszule w ciemnych odcieniach mają niższy stopień formalności, podobnie jak te, na których dominują wzory. Ubranie z przykuwającym wzrok printem genialnie ożywia look – podkreśla jego lekkość i nowoczesny charakter. Wzory należy umiejętnie łączyć – do takiej koszuli odpowiednie będą gładkie spodnie w odcieniu korespondującym z jedną z barw pojawiających się na princie.





Jak dobrze nosić koszulę z krótkim rękawem?


Zbyt dosłowne potraktowanie koszuli z krótki rękawem lub dobranie do niej nieodpowiedniego towarzystwa, może się skończyć stylizacyjnym faux-pas. Aby tego uniknąć, należy zwrócić uwagę na następujące aspekty:

• W wydaniu casualowym lub półformalnym.

Koszuli z obciętym rękawem nie można traktować jak eleganckiego elementu męskiej garderoby. Taki model ma zdecydowanie casualowy lub smart casualowy charakter, który dobrze prezentuje się w otoczeniu równie nieformalnych fasonów.

• Nie do marynarki i krawata.

Ten punkt wynika niejako z poprzedniego – z uwagi na fakt, że koszula z krótkim rękawem stoi w hierarchii formalności na tej samej półce co koszulka polo czy chinosy, należy ją łączyć z równie casualowymi fasonami. Model z obciętym rękawem zdecydowanie nie nadaje się pod spód marynarki czy jako towarzystwo dla krawata lub muchy.

• Na co dzień, na spacer, spotkanie z przyjaciółmi.

Koszula z krótkim rękawem to must-have w wiosenno-letniej garderobie. Model ten dopełni look na popołudniowy spacer, wycieczkę czy spotkanie z przyjaciółmi.

• Dobrze dopasowany fason.

Kluczem do tego, aby stylizacja prezentowała się schludnie, stylowo i modnie, jest właściwy wybór fasonu koszuli. Ubranie musi dobrze układać się na sylwetce, akcentując jej mocne strony i skutecznie odwracając uwagę od ewentualnych niedoskonałości. Ważne jest również to, jak rękaw układa się na bicepsie – niektóre modele wykończone są tak zwanym mankietem – taka koszula z pewnością wygląda lepiej niż model, z tradycyjnie obciętym rękawem.

• Na wierzchu lub na zewnątrz.

Większość koszul z krótkim rękawem świetnie nadaje się do noszenia na zewnątrz spodni. W odróżnieniu do tradycyjnych modeli koszule te są krótsze, dlatego też dobrze prezentują się nonszalancko pozostawione na zewnątrz, co podkreśla ich nieformalny styl.

• Do szortów, chinosów, jeansów.

Model z krótkim rękawem dopełnia look ze spodniami chino, szortami lub jeansami, w roli głównej. W tym przypadku zdecydowanie nie sprawdzą się klasyczne modele garniturowe z nogawką w kant.

• Harmonia w doborze kolorów i wzorów.

Do wzorzystej koszuli pasuje jednolity dół – taka góra stylizacji potrzebuje bowiem stonowania. Gładki model góry outfitu jest bardziej uniwersalny – do takiej koszuli można założyć zarówno jednolite, jak i wzorzyste spodnie.



Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixel